01 Nov 2020
Príhovor žilinského biskupa Mons. T. Galisa
Príhovor biskupa

Milí kňazi, diakoni, sestry a bratia!

Pamätám na vás vo svojich modlitbách a prihováram sa vám s uistením, že od začatia pandémie v jarných mesiacoch každodenne – okrem osobných prosieb – sa v naÅ¡ej kaplnke spoločne modlíme pred modlitbou Anjel Pána:

„Pane JežiÅ¡u, prosíme Å¥a, daj nám v tomto čase šíriaceho sa ochorenia pocítiÅ¥ svoju uzdravujúcu lásku. Ty si počas svojho života uzdravoval chorých a poskytoval si útechu trpiacim.

Uzdrav celé ľudstvo z tejto choroby, ale aj zo sebectva, strachu, úzkosti a pýchy. Daruj nám svoju múdrosÅ¥ a svoj pokoj. Požehnaj vÅ¡etkých lekárov, zdravotníkov, kňazov i vÅ¡etkých, ktorí sa starajú o zvládnutie tejto Å¥ažkej situácie“.

Núdzový stav nás síce znovu uzatvára do rodín, ale nedovoľme, aby nás izoloval. Spoločenstvo „domácej cirkvi“ nech prináša posilu pre nás a je povzbudením pre druhých. Je tu opäť príležitosÅ¥ vzájomne sa povzbudzovaÅ¥ vo viere, nádeji a láske, aby sme spoločnou modlitbou Liturgie hodín, modlitbou svätého ruženca, Korunky Božieho milosrdenstva alebo čítaním Svätého písma, obnovovali v sebe duchovný život.

Blížia sa dni, keď navÅ¡tevujeme cintoríny a modlíme sa za naÅ¡ich zosnulých. Od ApoÅ¡tolskej penitenciárie z Ríma sme na tento rok dostali usmernenie a dovolenie, že úplné odpustky, ktoré veriaci môžu obvykle získavaÅ¥ v prvých novembrových dňoch a obetovaÅ¥ ich za duÅ¡e v očistci, bude teraz kvôli pandémii Covid-19 možné získaÅ¥ návÅ¡tevou cintorína počas celého mesiaca november.

Starí, chorí a vÅ¡etci, ktorí z vážnych dôvodov nemôžu vychádzaÅ¥ z domu a Ã­sÅ¥ na cintorín, môžu získaÅ¥ odpustky na diaľku. Nech sa v duchu spoja so spoločenstvom Cirkvi, zrieknu sa akéhokoľvek hriechu, s Ãºmyslom splniÅ¥ zvyčajné podmienky – len čo to bude možné – (sviatostná spoveď, sväté prijímanie a modlitba na úmysel Svätého Otca) a pred krížom alebo obrazom Matky Božej sa pomodlia modlitby za zosnulých.

Vám, milí spolubratia kňazi, ďakujem za doterajÅ¡iu pastoračnú múdrosÅ¥ a horlivosÅ¥ a aj naďalej prosím, aby ste boli vynaliezaví a veľkoduÅ¡ne sa venovali vysluhovaniu svätých sviatostí pri reÅ¡pektovaní a zachovávaní aktuálnych hygienických opatrení.

V dekréte ApoÅ¡tolskej penitenciárie nás veľmi prosia, aby na Spomienku na vÅ¡etkých verných zosnulých sme slúžili tri sväté omÅ¡e podľa aplikácie v Direktóriu 2020.

Napokon sa vÅ¡etci povzbuďme slovami pápeža FrantiÅ¡ka z novej encykliky Fratelli tutti: „Aké úžasné by bolo popritom, ako objavujeme vzdialené planéty, nanovo objavili potreby bratov a sestier, ktorí krúžia denne okolo nás.“

Kto to ma začaÅ¥? Ty a ja! Prečo? Lebo JežiÅ¡ nás uisÅ¥uje:„ja som s vami po vÅ¡etky dni až do skončenia sveta“ (Mt 28, 20).