Utorok 22. december 2020; meniny: Adela

?!

Utorok po 4. adventnej nedeli

R.: Srdce mi plesá v mojom Bohu.
Aleluja, aleluja, aleluja. Kráľ národov a uholný kameň Cirkvi; príď a spas človeka, ktorého si utvoril zo zeme.

Prvá kniha Samuelova − 1 Sam 1, 24-28

Anna ďakuje za Samuelovo narodenie

Keď Anna oddojčila Samuela, vzala ho so sebou, aj trojročného býčka, jednu mericu múky a mech vína, a priviedla ho do Pánovho domu v Silo. Chlapec bol ešte maličký. Býčka obetovali a chlapca zaviedli k Helimu.

Anna povedala: „Prosím, pane môj, ako žiješ, pane, ja som tá žena, čo tu stála pred tebou a modlila sa k Pánovi. O tohto chlapčeka som prosila a Pán mi dal, o čo som ho prosila. Nuž aj ja ho odovzdávam Pánovi. Po všetky dni, kým bude žiť, nech je zasvätený Pánovi.“

I klaňali sa tam Pánovi.

Prvá kniha Samuelova − 1 Sam 2, 1b-e. 4-5. 6-7. 8a-d

R.: Srdce mi plesá v mojom Bohu.
Srdce mi plesá v Pánovi, *
v mojom Bohu rastie moja sila.
Otvorím si ústa proti mojim nepriateľom, *
lebo sa radujem z tvojej pomoci. R.
Luk silákov sa zlomil, *
slabí sa opásali silou.
Tí, čo boli sýti, dávajú sa prenajímať za chlieb, *
no tí, čo hladovali, už nepoznajú núdzu.
Neplodná rodí mnoho ráz *
a tá, čo má veľa detí, vädne. R.
Pán dáva smrť i život, *
uvádza do ríše smrti a vyvádza naspäť.
Pán dáva schudobnieť, ale aj zbohatnúť, *
ponižuje aj vyvyšuje. R.
Dvíha z prachu bedára *
a zo smetiska povyšuje chudobného.
Usádza ho medzi kniežatá *
a dáva mu trón slávy. R.

Evanjelium podľa Lukáša − Lk 1, 46-56

Veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný

Mária hovorila: „Velebí moja duša Pána a môj duch jasá v Bohu, mojom Spasiteľovi, lebo zhliadol na poníženosť svojej služobnice. Hľa, od tejto chvíle blahoslaviť ma budú všetky pokolenia, lebo veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný, a sväté je jeho meno a jeho milosrdenstvo z pokolenia na pokolenie s tými, čo sa ho boja.

Ukázal silu svojho ramena, rozptýlil tých, čo v srdci pyšne zmýšľajú. Mocnárov zosadil z trónov a povýšil ponížených. Hladných nakŕmil dobrotami a bohatých prepustil naprázdno.

Ujal sa Izraela, svojho služobníka, lebo pamätá na svoje milosrdenstvo, ako sľúbil našim otcom, Abrahámovi a jeho potomstvu naveky.“

Mária zostala pri Alžbete asi tri mesiace a potom sa vrátila domov.